NOMINATIONS ARE NOW CLOSED

Are you a food lover? Do you like tantalising your taste buds with different cuisines?

Finalists for 2016 are as below

There are twenty five categories to nominate in, they are:

Restaurant of the Year
This category recognises restaurants that provide cuisine of a truly excellent standard, as well as demonstrating innovation and ambience and providing a high standard of hospitality.

North
Thymari
Carluccio's
White Fish
The Banc
Gokyuzu Restaurant
Kiplings
Hala Restaurant

East
Star of India
Tramshed
Corner Room
HKK
Rivington Grill
Chapters of Blackheath
Christina's

South
Pete Denhart
Havet
Mandarin Place
Chez Bruce
Brinkley's Kitchen
Caminata
Casa Nostra

West
Saigon Saigon
Charlotte's Place
Sapori Sardi
Marco Grill
Nuovi Sapori
Al Boccon Divino
Gola

Central
The 5 Fields
Brasserie Gustave
Hawksmoor
Roux at Parliament Square
Quilon
Quirinale Restaurant
The Ledbury

Cafe/Bistro of the Year
This category recognises a cafe/bistro that serves up light food and beverages in a family friendly and relaxed environment.

North
Old Courthouse
Cafe Fresco
Boydens Kitchen
Bonito Cafe
Zippola
Campbell & Syme
Art Cafe

East
Poco
Timberyard
Nude Espresso
Allpress Espresso Bar
Prufock
Workshop Coffee
Dept of Coffee

South
Cafe Fleur
Federation Coffee
Paul Kingston
La Tazza Cafe
Browns and Brockley
Grind Coffee Bar

West
Chairs & Coffee
Labi Deli
Barossa Fulham
Hummingbird Cafe
Gracelands Cafe
Cafe Cafe
Artisan Coffee

Central
Ginger & White
Lantana Cafe
My Village Cafe
Cafe Phillies
Kensington Square Kitchen
Granger & Co
Regency Cafe

Takeaway of the Year
This award recognises and heartily commends those takeaways' whose gastronomic delights grace the dining tables, the living rooms and the laps in the Londoner's homes.

North
The Seasoned Wok
Bayleaf Takeaway
The Best Turkish Kebab
Toff's of Muswell Hill
Oliver's Fish & Chips
Suttons & Sons
Niverns Fine Foods

East
Wilsons Fish & Chips
Poppie's Fish & Chips
Chicken Soup
Golden Fish Restaurant
Goddards at Greenwich
Gandhi's
Rama Thai Restaurant

South
K2 Indian Takeaway
The Jalalis
The Village Fish and Chips
Mcdermott' Fish and Chips
The Fish Club
Morley's
Vassana Thai Takeaway

West
Kerbisher and Malt Fish & Chips
Fisher Fish & Chips
Love's Fresh Pasta & Pizza
Barracuda Takeaway & Restaurant
The Golden Chip
Baileys
Codfather

Central
Golden Union
Woody Grill
Absolutely Starving
Gourmet Oriental
2 Sisters Tandoori
You Me Sushi
Sushi Shop

Gastro Pub of the Year
This category recognises and rewards pubs/inns or bars, that have successfully combined the provision of enjoyable food, whether it is a hearty pub grub or a warm welcome with a high standard of management.

North
Duke of Cambridge
The Bull & Last
The Green Dragon
The Arkley
Salisbury Arms
The Robin Hood
Jolly Butcher

East
The Eagle
Princess of Shoreditch
The Jugged Hare
The Greenwich Union
Plum of Feathers
Cat and Mutton
The Gun

South
The Treehouse
Duke's Head
The Boathouse
The Early Spencer
The Ship
The Glamorgan
The William Morris

West
Charlotte Place
Malt House
Pheasant Inn
Three Magpie
The Duke Richmond
Harwood Arms
Rylston

Central
The Pig & Butcher
The Garrison
The Pig Ears
The Truscott Arms
The Well
The Albion
The Grazing Goat

Hotel Restaurant of the Year
This award recognises a hotel that has a proven track record of striving to ensure the very best level of service and food are provided at their restaurant. Attention to detail, commitment and structured approach to future developments to improve the overall guest experience is also key.

Alyn Williams (Westbury Hotel, Westminster)
Minako (The Met Hotel, Ealing)
The Brasserie (The Tower Hotel, Tower Hamlets)
Butlers (The Chesterfield Hotel , Ealing)
South Kensington Restaurant (The Radisson, Kensington and Chelsea )
Park Terrace (The Royal Garden Hotel, Kensington and Chelsea)
Carnaby (The Kempinski Hotel, Ealing)
Chino Latino (The Riverbank Plaza Hotel, Lambeth)
Hix Mayfair (Browns Hotel, Kensington and Chelsea)
Oscar Restaurant (Charlotte St Hotel, Camden)

Caterer of the Year
This category rewards and recognises the dedication, enthusiasm and fervour of those who work from intimate parties to large-scale events, providing a standard of excellence that is second to none.

Zafferno (Brent)
Squid & Pear (Greenwhich)
Absolute Taste (Wansworth)
Rhubarb (Wandsworth)
Create (Merton)
Sausage & Pear (Islington)
Ampersand Events (Tower Hamlets)
Inn or Out Events (Lewisham)
Easy Gourmet (Tower Hamlet)
The London Kitchen (Lambeth)

Best Indian Establishment
This recognises an establishment which provides a taste of the East, with a range of spices and flavours to create authentic Indian cuisine.

North
Nurjenna Finest Indian Cuisine
Day of the Raj
Saathi Indian Restaurant
The Poppadom
Monsoon Indian Restaurant
Taste of Nawabs
The Regency Club

East
Ruchi Restaurant
Sheba Queen
Aladdin
Tayyabs
Easter Paradise
Dishoom
Lahore Kebab House

South
Karnavar Restaurant
Madhuwan Indian Restaurant
Roz Ana Indian Cuisine
Khanage
Cinnamon Culture
Haweli of Belmont
Pink Garlic Indian Restaurant

West
Madhus
Nayaab
Brilliant Restaurant
Indian Relish
Delhi Orchid Indian Dining
Indian Zing
Raunka Punjab Diyan

Central
Salaam Namaste
Chutney Mary
The Painted Heron
The Cinnamon Club
Lotus Restaurant
Zaika of Kensington
Gymkhana

Best Italian Establishment
Italian cuisine is among the world's richest and most varied, this category recognises those who provide us with great Italian food whether it is a light snack or a hearty meal.

North
Ci Vediamo Li
Spizzico
Nelitos Ristorante
Enzo's Ristorante and Pizzeria
San Marco Restaurant
La Gioconda Pizzorante
Fabrizio Restaurant

East
La Giocanda Pizzorante
E.Pellicci Venardi
Il Bianco Ristorante & Pizzeria
Lardo
La Tagliata
Venardi
La Pietra Restaurant

South
The Fireball Pizza Company
Bellenies's Osteria
Luna Nuova
Ponte Nuova Ristorante Bar
Bagatti's
Al Forno Restaurant
Carluccio's Wimbledon

West
Trattoria Sorrentina
Piccola Italia
Osteria Del Portico
Santa Maria Pizzeria
Treviso Restaurant
Bocca Di Lupo
Al Boccon Di Vino

Central
Polpa Chelsea
Trullo
Totos Restaurant
Locanda locatelli
Rocca Di Papa
Riccardos Italian Restaurant
Caravaggio

Best Mediterranean Establishment
This category recognises those who provide those robust flavour and textures from the cultures adjacent to the Mediterranean Sea.

Lokkanta (Haringey)
Pure Cyprus (Haringey)
Kazan (Wandsworth)
Palomar (Wandsworth)
Cambio De Tercio (Wandsworth)
Cambio (Southwark)
Ilberic Canary Wharf (Newham)
Bravas Tapas (Tower Hamlet)
Jose' Pizarro (Southwark)
Bilbao Berria (Kensington and Chelsea)

Pan Asian Restaurant of the Year
With the flavours varying from different continents, this category rewards those who serve up the best of the Far East.

North
Cha Char
The Good Earth
The Meeting Bar & Rest
Rice Terrace
TootooMoo
Panda n Leaf
Yum Yum

East
Royal China
China Gaga
Zaibatsu
Sticks 'n'Sushi
Tre Viet
Song Que Cafe
Hutang

South
Wing Ping
Maki Yaki
Tsunami
Nam Thai
Okiki Sushi
Songkran Thai
Mae Ping Thai Restaurant

West
Kisaku
Boys Authentic Thai
Blue Elephant
Thai Square
Coopers Thai Cafe
Taiwan Village
Kanna Thai

Central
Eight Over Eight
Feng Shang
Gilgamesh
Inamo
Crazy Bear
Yavatcha
Hakkasan

Best World Cuisine
This category recognises those who bring experience from around the globe to create dishes from far and wide. Bringing the culture and taste into the food they serve, leaving every customer feeling they have dined abroad.

Maroush (Westminster)
Arabica Bar & Kitchen (Southwark)
Aladinos Restaurat (Chelsea)
Kazan (Westminster)
Ottolenghi (Islington)
Fat Lorenzo's (Westminster)
Momo (Westminster)
Cau (Tower Hamlets)
Shaka Zulu (Camden)
Autograf (Harringay)

Best Mexican Establishment
This category rewards and recognises an establishment that provides us a fusion of indigenous Mesoamerican cooking with European, especially Spanish elements, leaving the customer feeling very satisfied.

Lupita East (Kensington and Chelsea)
Cantina Lareda (Westminster)
Aqareria El Nivel (Westminster)
Benitos Hat (Westmister)
Santo (Kensington and Chelsea)
Desperados (Islington)
Hombres Mexican (Harrow)
Las Iguanas (Kingston Upon Thames)
Wahaca (Westminster)
Mestizo (Camden)

Best Vegetarian Establishment
This category recognises those who serve the best vegetarian dishes to fulfil the needs of their diners.

Old School Vegetarian (Hounslow)
Mildreds (Westminster)
222 Veggie Vegan (Hammersmith and Fulham)
Manna (Camden)
Amico Bio (City of London)
Riverside Vegetaria (Kingston Upon Thames)
Bonnington Cafe (Lambeth)
Wild Food Cafe ( Lambeth)
Titbits (Westminster)
Vanilla Black (Southwark)

Best Seafood Establishment
The best seafood establishment is one that would serve the best from the sea. Using creativity, taste, textures and variety, they would provide a range of seafood to tantalise our taste buds.

Scott's (Kensington)
Bentleys Oyster Bar & Grill (Kensington)
Loch Fyne Seafood & Grill(Lambeth)
Marisko Seafood Restaurant (Islington)
Bonnie Gull Seafood (Islington)
Randall & Aubin (Kensington)
J.Sheekey Restaurant & Oyster Bar (Westiminster)
Pescateri (Kensington)
Vintage Salt (Chelsea)
Fish Works (Marylebone)

Fine Dining Restaurant of the Year
This is open to those which have mastered the art of fine dining, from immaculate waiting staff to mouth watering meals with attention to detail, giving every customer a top class experience.

The Wolseley (Westminster)
Plateau (Tower Hamlet)
1 Lombard Street (City of London)
Quo Vadis (Westminster)
Aqua Vadis (Southwark)
Bank Restaurant & Bar (Westminster
Balthazar Restaurant & Bar (Camden)
The Clove Club (Hackney)
Texture (Kensington)

Dessert Outlet of the Year
In recent times we have seen the rapid opening of dessert only places; this category recognises those who work hard to provide us with the satisfaction of filling our sweet cravings.

Gelupo (Westminster)
Scoop (City of London)
Gelateria Danieli (Richmond Upon Thames)
Afters (Waltham Forest)
Kaspas (Lambeth)
Sugar Mill (Harrow)
Black Vanilla (City of London)
Creams (Lambeth)
Hotel Chocolate (Westminster)
Basement Sate (Westminster)

Traditional British Restaurant 2016
This category rewards a restaurant who sources their food locally and prides itself in serving the best in British food.

Beagle (Hackney)
Bistro Union (Lambeth)
The Shed (Kingston and Chelsea)
St John Restaurant (Islington)
Hereford Road (Westminster)
Oxo Tower (Southwark)
Boisdale (Tower Hamlets)
Mac and Wild (Westminster)
The Clink (Hammersmith and Fulham)
The Mayfair Chippy (Westminster)

Ambient Food Manufacturer of the Year
This category recognises those manufactures who have provided us with shelf stable foods. With various food preservation and packaging techniques they ensure our food shelf life is longer and still serve up with good quality, taste and texture.

Regency Foods (Brent)
Seamark (Barking and Dagenham)
Leathams (Nottingham)
Nila (Ealing)
Debono (Newham)
Woods Foodservice (Ealing)
Gold Star (Harrow)
Isleys (Hillingdon)
Sparks Catering Butchers (Sutton)
IMEX Wholesale (Haringey)

Bakery of the Year
This category recognises those who produce and sell many of the foods we regularly like to eat. From breads and cake to pastries and pies, this award recognises bakeries however big or small they may be.

The Bread Factory (Barnet)
Flour Power City Bakery (Lewisham)
Millers Bespoke Bakery Ltd (Merton)
Paul Rhodes Bakery (Greenwich)
The Celtic Bakers Ltd (Newham)
Rinkoff Bakery (Tower Hamlets)
The London Bread & Cake Company (Enfield)
Cavan Bakery (Richmond)
Blackbird Bakery (Bromley)
Davies Bakeries (Southwark)

Dairy Food Provider of the Year
The dairy food provider category awards those who provide the high energy yielding products with the best quality.

Foodspeed (Westminster)
Allan Reeder Ltd (Ealing)
CWE Dairies (Newham)
Jones Brothers (City of London)
Town & County Dairies (Dagenham)
Neals Yard Dairy (Southwark)
The London Cheese Board (Merton)
Mon Cheesemonger (Southwark)
La Fromagerie (Westminster)
Androuet (Tower Hamlets)

Fresh Produce Provider of the Year
This category recognises a food provider who sources the best of farm-produced crops and goods, ensuring we get the best quality of our five a day fruits and vegetables.

Eurofrutta (Wandsworth)
London Produce (Wandsworth)
Pavitt's Produce (Wandsworth)
Squish Supply Limited (Wandsworth)
Kirby's Fresh Produce (Wandsworth)
County Supplies London Limited (Wandsworth)
First Choice Produce (Wandsworth)
Link Class London (Wandsworth)
Harwood of London (Wandsworth)
Fruity Fresh (Brent)

Frozen Food Provider of the Year
The frozen food provider category recognises those who provide us with food that is preserved foods from the time it has been prepared to the time it is eaten, without sacrificing much in terms of food quality and texture.

Fine Frozen Foods (Hounslow)
Sk Foods (Hounslow)
JJ Food Service (Enfield)
Direct Wholesale Foods (Redbridge)
Frozen Fast Food Ltd (Waltham)
Gelas Frozen Food (Ealing)
EFG Foodservice (Hackney)
Snowbird Foods (Enfield)
UK Frozen Foods (Kingston upon Thames)
Capri Foods (Hounslow)

Meat Supplier of the Year
The meat supplier of the year category recognises those who supply the best of fresh meats with a great range.

Marbec Meats (Brent)
Hensons (Islington)
Macken Brothers (Ealing)
IMS of Smithfield (Camden)
Barbican Supplies (Haringey)
Al Badia (Barking and Dagenham)
The Butchers Block (Southwark)
Tom Hixson (City of London)
MCB (Sutton)

Seafood Supplier of the Year
This category recognises those who supply us foods from the sea. This would be from the freshness of the goods to the widest range.

Paradise Seafood (Watford)
AM Seafood (Merton)
T&S Enterprise (Brent)
Holmes Seafood (Tower Hamlet)
The Upper Scale Ltd (Tower Hamlets)
Brown's Seafood's (Brent)
S & J Shellfish London Ltd (Enfield)
Unique Seafood (Greenwich)
Murray's Fresh Fish (Southwark)
Harbour Fisheries (Redbridge)

Best Street Food
This award will go to a portable food booth which is able to provide ready-to-eat food, whether it is the street or in a market, this pop up culinary experience is the foodie fad of the year.

Spit & Roast (City of London)
Bleecker Street Burger (City of London)
Sub Cult (Hackney)
Kimchinary (City of London)
Dosa Deli (Tower Hamlets)
Luardes (City of London)
Rainbo (City of London)
Well Kneaded (City of London)
Anna Mae (City of London)
Sambal Shiok (City of London)

 

To view our full nomination process click here >>>

You can post your nomination forms to:

The Food Awards London
Creative Oceanic
Polar House
20 Darnley Street
Glasgow
G41 2SE

Download Booking Form >>


Our Sponsors & Partners