FINALISTS 2017

Restaurant of the Year

North
Oakwood Restaurant (Inverness)
The Laroch Restaurant and Bar (Ballachulish)
Andersons Restaurant (Inverness)
The Mustard Seed Restaurant (Inverness)
Waterside Restaurant (Skye)
Lorimers Family Restaurant (Inverness)
The Stables Restaurant & Grill (Fort William)
Granite Park (Aberdeen)
Mi Amore (Aberdeen)
Poldino's Restaurant & Pizzeria (Aberdeen)

Central
Faodail (Kincardine)
Playfair's Restaurant and Steakhouse (St Andrews)
The Shore (Falkirk)
Hawthorn Restaurant (Benderloch)
Bridgeview Station Restaurant (Dundee)
Canada Wood Kitchen and Bar (Falkirk)
The Adamson (St Andrews)
Forgan's (St Andrews)
The Birds and Bees (Stirling)
Italia Nostra (Stirling)

South West
Riverhill Courtyard Restaurant and Bar (Helensburgh)
One Cove Road (Gourock)
Lido (Troon)
MacCallums Oyster Bar (Troon)
Saffy's Cafe Bar Brasserie (Ayr)
No. 22 Bar & Grill (Ayr)
White Hats (Greenock)
Raffaelle's (Bearsden)
Cyan Restaurant (Milngavie)
Trattoria Genova (Paisley)

Glasgow
The Grill on the Corner
Hutchesons Bar & Brasserie
Battlefield Rest
Miller & Carter Steakhouse
Alston Bar & Beef
Number 16 Restaurant
The Sisters Restaurant
Ox and Finch
Fanny Trollopes Bistro
Mini Grill Steakhouse 

South East
Terrace Restaurant (Livingstone)
Chaophraya (Edinburgh)
The Mercat Grill (Musselburgh)
Nobles Bar & Restaurant (Edinburgh)
Timberyard (Edinburgh)
Aizle Restaurant (Edinburgh)
The Gardener's Cottage (Edinburgh)
Ondine Restaurant (Edinburgh)
The Table (Edinburgh)
Twenty Princes Street Grill & Smokehouse (Edinburgh)

Cafe/Bistro of the Year

North
Foodstory (Aberdeen)
The Pier (Lairg)
Cafe 1 (Inverness)
Cafe Eighty2 (Inverness)
Victoria’s Restaurant (Pitlochry)
Franco's Cafe (Carnoustie)
Basil Harbour Cafe (Nairn)

Central
Abbie's Cafe (Oban)
Serendipi-tea (Thornton)
The Copper Beech Café at The Black Watch (Perth)
Jessie's Kitchen (Dundee)
Tea Jenny's (Falkirk)
Buttercup Café (Stirling)
Scarlett's Cafe (Falkirk)

South West
The Ginger-Breadman (Helensburgh)
Grace & Favour (Bearsden)
The Bagel Basket (Largs)
Aroma Coffee House (Wishaw)
The Cats Whiskers Cafe (Strathven)
Cafe Hepburn (Bellshill)
The Gypsy Cream Cafe(Largs)

Glasgow
Rawlings Love To Eat
Cafe Strange Brew
Singl-end
Riverhill Coffee Bar
Saramago Cafe Bar
Cafe Source
Cafe Wander

South East
Tilly Tearoom (Tillicoultry)
Burgh Cafe (Musselburgh)
Graze (Dunbar)
Mimi's Bakehouse (Edinburgh)
Nicola's Cupcake Cafe (Kinghorn)
The Pantry (Edinburgh)
Casa Amiga (Edinburgh)

 

Takeaway of the Year

North
Royal Masala Indian Takeaway (Aberdeen)
Titanic Pizza Co. (Carnoustie)
The Ashvale (Aberdeen)
The Waterfront Fish & Chip Shop & Takeaway (Broadford Bay)
Sammy's Fish & Chip Shop (Fort William)
Eastern Eye (Aberdeen)
Fochabers Fish Bar (Moray)

Central
Chilli Pepper (Perth)
Curry Central (Alloa)
The Fish & Chip Company (Perth)
Oban Fish & Chip Shop (Oban)
Mhor Fish (Perth)
Tasty Grill (Falkirk)
Land & Sea Fish & Chip Shop (Falkirk)

South West
Dolce Vita (Wishaw)
Tivoli (Glasgow)
Enzo's Fish & Chips (Uddingston)
Pizza Magic (Glasgow)
Roberto’s (Airdrie)
Charghas Fast Food (Glasgow)
Rajas (Glasgow)

South East
Anstruther Fish Bar (Anstruther)
Soul Sushi (Edinburgh)
Naked pizza (Edinburgh)
Slumdogdelivered (Edinburgh)
Globetrotter Fish & Chips (Edinburgh)
Mackays of Eyemouth (Eyemouth)
Barracuda (Edinburgh)

Gastro Pub of the Year

North
The Cock & Bull (Aberdeen)
The Waterfront (Inverness)
The Kings Highway (Inverness)
The Old Bridge Inn (Aviemore)
The Winking Owl (Aviemore)
Ben Nevis Inn & Bunkhouse (Fort William)
Slains Castle (Aberdeen)

Central
The Moulin Inn (Moulin)
The Barn Bar (Oban)
The Birds and The Bees (Stirling)
Kingarroch Inn (Cupar)
The Lord of the Isles (Craobh Haven)
The Drovers Inn (Inverarnan, Loch Lomond)
West Port Bar & Kitchen (St Andrews)
The Ship Inn (Elie) 

South West
The Real McCoy (Glasgow)
The Sorn Inn Restaurant (Mauchline)
Waterfront Ayr (Ayr)
The Commodore (Helensburgh)
Brass & Granite (Kilmarnock)
The Balloch House (Balloch)
The Ship Inn (Drummore)

South East
Sheep Heid Inn (Edinburgh)
Kingarroch Inn (Craigrothie)
The Carnock Inn (Dunfermline)
The Cambridge Bar (Edinburgh)
The Queens Arms (Edinburgh)
The Plough Inn (Leitholm)
World's End (Edinburgh)

Hotel Restaurant of the Year

North
The Alexander Restaurant at Kincraig Castle Hotel (Invergordon)
Ardanaiseig Hotel (Argyll)
The Airds Hotel and Restaurant (Appin)
The Lovat Hotel (Loch Ness)
Chez Roux Restaurant at The Rocpool Reserve Hotel (Inverness)
Duisdale House Hotel (Sleat)

Central
Falls of Lora (Connel, Argyll)
Cronies Restaurant at The Golden Lion (Stirling)
Stonefield Castle (Tarbert)
The Manor House Hotel (Oban)
Rooftop Restaurant at Knock Castle Hotel & Spa (Crieff)
Cook’s of Stirling (Stirling)
Glenskirlie House & Castle (Banknock)

South West
Chancellors’ Restaurant at Shieldhill Castle Hotel (Biggar)
Lisini at Angels Hotel (Blantyre)
The Garden Rooms Restaurant at The Rosslea Hall Hotel (Rhu)
Golden Jubilee Conference Hotel (Glasgow)
Il Capo at The Redstones Hotel (Uddingston)
The Afton Bar Restaurant at Lochside House Hotel and Spa (New Cumnock)

South East
The Gothenburg Hotel (Rosyth)
Skerries Restaurant at The Dunstane Hotel (Edinburgh)
Kingsknowes Hotel (Galashiels)
Cringletie House Hotel (Peebles)
Adam Room Restaurant at The Tontine Hotel (Peebles)
Restaurant at The Bonham (Edinburgh)
Mansfield House Hotel (Hawick)

Caterer of the Year

Perfection Catering (Aberdeen)
Thistle Catering Services (Ellon)
The Incredible Roll Inn Catering Co (Dundee)
Gourlay Catering (Crieff)
Bespoke Catering & Events (Stirling)
LA Catering (Glasgow)
Scott's Catering Services (Glenrothes)
Craig Wood Catering (Edinburgh)
Our Kitchen To Yours (Livingston)
Wendy Gudgeon - Wedding Catering (Dunblane)

Chef of the Year

Calum Cousins at Loch Lomond Golf Club (Loch Lomond)
Graeme Pallister at No.1 The Bank Bistro (Perth)
Tony Borthwick at Rocca Restaurant Macdonald Rusacks Hotel (St Andrews)
Ian McAndrew at Blackaddie House Hotel (Dumfries)
Paul Leonard at Isle of Eriska Hotel Restaurant (Benderloch)
Mark Greenaway at Restaurant Mark Greenaway (Edinburgh)
Ajmal Mushtaq at Mushtaqs Restaurant (Hamilton)

Restaurant General Manager of the Year

Katy Procteur at Stravaigin (Glasgow)
Julie Lewis at The Adamson (St Andrews)
Kevin Boyle at Alston Bar & Beef (Glasgow)
Sean Clark at The Table (Edinburgh)
Annnabel Greggory at Ardanaiseig Hotel (Argyll)
Johnny at Hutchesons Bar & Brasserie (Glasgow)
Samantha Wright at Skerries Restaurant at The Dunstane Hotel (Edinburgh)

Cookery School of the Year

Edinburgh New Town Cookery School (Edinburgh)
The Cook School Scotland (Ayr)
Lets Cook Scotland (Abernethy)
Edinburgh School of Food & Wine (Edinburgh)
Tennent’s Training Academy (Glasgow)
Nick Nairn Cook School (Stirling)

 

SPECIALIST CATEGORIES

Best Indian Establishment

Alma Bar and Restaurant (Laurencekirk)
The Mumbai Mansion (Edinburgh)
Chaakoo Bombay Cafe (Glasgow)
Dishoom Edinburgh (Edinburgh)
Manzil (Perth)
Shezan Edinburgh (Edinburgh)
Jahangir Balti & Tandoori Restaurant (St Andrews)
Shahi Darbar Indian Fine Dining (Inverurie)
Nawaab of Perth (Perth)
Bombay Lounge (Edinburgh)

Best Italian Establishment

Qua (Glasgow)
Gambero Rosso (Falkirk)
Civerinos (Edinburgh)
Gusto (Glasgow)
La Lanterna (Glasgow)
Grand Italia (Perth)
L'Angolino (Doune)
Eusebi Deli & Trattoria (Glasgow)
Cardosis (Paisley)
Dantes (Edinburgh)

Best Mediterranean Establishment

La Tortilla (Inverness)
Cubatas (Glasgow)
Torres Tapas Restaurant (Glasgow)
The Spanish Butcher (Glasgow)
Lasal (Edinburgh)
Yeni Meze Bar (Edinburgh)
Meze Meze (Edinburgh)
Tapa (Edinburgh)
Omorphia Taverna (Bellshill)

Best Oriental Establishment

Zensation (Glasgow)
Thaikhun (Aberdeen)
Lychee Oriental (Glasgow)
Dusit (Edinburgh)
Ting Thai Caravan (Edinburgh)
Cool Jade (Edinburgh)
China Red (Edinburgh)
Oshibori (Dundee)
Dumpling Monkey (Glasgow)
Tiki Bar & Kitsch Inn (Glasgow)

Best World Cuisine

Cafe Boheme (Aberdeen)
My Kitchen Multi Cuisine Restaurant (Gourock)
La Garrigue (Edinburgh)
Kilted Kangaroo (Stirling)
Ada Restaurant (Edinburgh)
Rancho Pancho (Dundee)
L'Escargot Bleu Restaurant (Edinburgh)
Shebeen (Edinburgh)

Best Vegetarian Establishment

David Bann Restaurant (Edinburgh)
Hendersons Salad Table Restaurant (Edinburgh)
The Hug and Pint (Glasgow)
Mono (Glasgow)
The 78 (Glasgow)
Nourish (Inverness)

Best Seafood Establishment

North Harbour Bistro (Isle of Scalpay, Outer Hebrides)
Tailend (St Andrews)
The Seafood Ristorante (St Andrews)
Peter's Seafood & Grill (East Kilbride)
Loch Fyne Restaurant & Oyster Bar (Cairndow)
Ee-Usk (Oban)
111 by Nico (Glasgow)
Fishers Leith (Edinburgh)
Lochleven Seafood Café (Glencoe)
The Finnieston (Glasgow)

Best Street Food

Tuk Tuk Indian Street Food (Edinburgh)
El Cartel Mexicana (Edinburgh)
Babu Bombay Street Kitchen (Glasgow)
Civerinos (Edinburgh)
Jones & Son Bespoke BBQs (Edinburgh)
Big Feed (Glasgow)
Wild Rover Food (Dunfermline)

Fine Dining Restaurant of the Year

The Grange Inn (St Andrews)
Stravaigin (Glasgow)
Bothy Glasgow (Glasgow)
Cail Bruich (Glasgow)
Hutchesons Bar & Brasserie (Glasgow)
The Pompadour by Galvin (Edinburgh)
21212 (Edinburgh)

Dessert Outlet of the Year

Patisserie Valerie (Glasgow)
Crolla’s Gelateria (Glasgow)
Hotel Chocolat Cafe (Edinburgh)
Deesserts (Glasgow)
The Chocolate Tree (Edinburgh)
Soave's Cafe & Ice Cream Parlour (Glasgow)
S Luca (Musselburgh)
Urban Bubble (Stirling)
The Mad Penguin (Aberdeen)

Best Scottish Cuisine
Brea (Stirling)
The North Port Restaurant (Perth)
Wee Lochan (Glasgow)
The Sisters Restaurant (Glasgow)
Auld Raes Scottish Bistro (East Kilbride)
The Kitchin (Edinburgh)
Number 16 Restaurant (Glasgow)

PRODUCERS/SUPPLIERS

Scottish Food Manufacturer of the Year

Border Biscuits (Lanark)
Mrs Unis Spicy Foods Ltd (Edinburgh)
Dean's Of Huntly Ltd (Huntly)
Angelic Gluten Free (Inverness)
Hall's of Scotland (Prestwick)
Hamlyns Oats (Boyndie)
SuperJam (Edinburgh)

Retail Bakery of the Year

Breadshare Community Bakery (Edinburgh)
Biggar Flavour (Biggar)
Lovecrumbs (Edinburgh)
Casa Amiga Leith (Edinburgh)
The Crannach Bakery (Ballater)
Newlands Delicatessen (Glasgow)
Tower Bakery (Perth)

Wholesale Bakery of the Year

Alex Dalgetty & Sons (Galashiels)
Mathiesons (Larbert)
Kerrs Bakery (Motherwell)
The Breadwinner Wholesale Bakery (Edinburgh)
The Premium Bakery (Prestonpans)
Bavarian Bakehouse (Kirkintilloch)
Brownings The Bakers (Kilmarnock)

Dairy Food Provider of the Year

Galloway Farmhouse Cheese (Galloway)
Dunlop Dairy (Stewarton)
D & D Dairies (Crieff)
Abercorn Dairies Ltd (Paisley)
Clyde Organics (Carnwath)
Yester Farm Dairies (Gifford)
Connage Highland Dairy (Inverness)

Fresh Produce Provider of the Year

JM Breckenridge (Oban)
Fonab Farm Foods (Pitlochry)
Fresh Food Company (Glasgow)
Capital Wholesalers (Edinburgh)
Robert Watson Fruit Ltd (Glasgow)
Blochairn Produce (Glasgow)
Veitch Moir Aberdeen Ltd (Aberdeen)

Meat Supplier of the Year

Seriously Good Venison Limited (Perth)
Puddledub (Kirkcaldy)
Alex Jack Butchers (Stranraer)
Alex Mitchell Butchers (Glenrothes)
Charles Frazer (Glasgow)
Galloway Quality Meats (Dumfries)

Seafood Supplier of the Year

Inverawe Smokehouse (Taynuilt)
Alan Beveridge (Glasgow)
Alex Spink and Sons (Blairgowrie)
George Campbell & Sons (Perth)
J.Lawrie & Sons ‘Jaffys’ (Mallaig)
John Vallance (Glasgow)
Keltic Seafare (Dingwall)

Wholesaler of the Year

William Yule & Son Ltd (Kirkcaldy)
Dunns Food & Drinks (Glasgow)
Braehead Foods Limited (Kilmarnock)
Laxdale Foodservice Ltd (Stirling)
Clarks Speciality Foods Ltd. (Penicuik)
Lomond The Wholesale Food Co. (Glasgow)
Food Options (Livingston)

Scottish Food Produce of the Year

The Spice Witch (Prestonpans)
The Wee Fudge Company (Glasgow)
IQ Chocolate (Stirling)
A J Hornig (West Calder)
Perthshire Preserves (Perth)
Scottish Tablet Company (Argyll)
Soave’s Ice Cream (Glasgow)


 

 

 


Our Sponsors & Partners